Mida võib õppida endast väiksematelt?
mai 19, 2016

Mida teha esinemishirmuga?

Minu sõber, kes alustas ettevõtet valdkonnas, mis nõuab sagedasi esitlusi, palus nõuandeid esinemishirmu vastu. Usun, et need kolm lühikest nõuannet on paljudele tuttavad, kuid head meelde tuletada. Nõuanded on kõik ennetava iseloomuga. Kuigi mõned soovitavad siiani julguse saamiseks kujutleda oma publikut paljana, siis järgnev on rohkem mõistlikele inimestele.

Peaproov päästab palju

Oma peas oleme kõik väga suurepärased esinejad. Kuid, et tõepoolest mõtteid selgemini edasi anda, on vajalik ükskõik kellele oma kõne eelmisel õhtul ette kanda. See väike annus ebamugavust, mis elukaaslasele või naabritele ettekande tegemine põhjustab, annab sulle järgmiseks päevaks juurde täpsust ja kindlustunnet. Läbirääkimisel tulevad kohe ilmsiks kohad, mis pole tegelikult nii selged kui alguses tundus.

Tee hääl soojaks

Mida rohkem hirmu, seda tõenäolisemalt sisaldab su kõne naljakaid ja piinlike häälitsusi. Kui see pole su eesmärk, siis tee hääl soojaks. Hirm paneb meid pealiskaudsemalt hingama. See omakorda on koormus häälepaeltele. Juba 10-20le inimesele esitluse tegemisel ei kasuta sa enam vestlushäält, vaid räägid kõvemini kui su häälepaelad harjunud on. Ma tean, et alguses on veider häälesooja teha, sest harjutused on piinlikud. Kuid parem olla veider kuskil nurga taga kui hiljem rahva ees.

Kontaktiloome enne esinemist

Kui su publikus on tuttavaid inimesi, siis väike viisakusvestlus enne esinemist annab sulle parema tunde hiljem rääkida. Näiteks on sul lihtsam silmkontakti loomist alustada publikuga tuttava inimese kaudu, kui muidu võib silma vaatamine tunduda midagi rasket. On terve hulk esinejaid, kes räägivad pikad jutud maha saali tagumisele seinale, ustele ja lillepottidele, unustades seejuures luua silmkontakti inimestega enda ees.

See väike nimekiri on piisav, et luua esialgne kindlustunne. Koolitus “Kuidas haarata ja hoida tähelepanu” annab lisaks:

  • Kõrge stressi leevendamise TOP 3 harjutust
  • Esimesed võtted, kuidas hoida inimeste tähelepanu oma sõnumil
  • Esinemisjulguse intensiivtreeningu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga