Kuidas Yapil konflikte lahendatakse?
jaanuar 29, 2015
Kuidas eurooplased Yapil äri ajavad?
mai 19, 2016

Kuidas koerad ellu jäävad?

Kirjutatud Yapi saarel 10.03.2014

Maja ees, kus me Yapi saarel elame, on kari koeri. On alaline kari ja siis on külaliskoerad. Viimased olid umbes nädal tagasi ööd ja päevad maja ees, kui alalisel emasel olid pulmad. Nüüd on pulmad läbi ja võõrad koerad kadunud. Väsitavaist paaritumispäevadest on järgi veel vaid hirmsad armid alalise isase näol ja kõrvadel.

Alalises karjas on valge emane, must esiisane, valge noor isane ja kaks kutsikat. Emased koerad näevad kogu saarel välja sellised, nagu oleksid äsja poeginud ja samas paistab pidevalt pulmapidu kusagil käivat, millele viitavad parvedena purelevad isased. Kui inimene ei sekkuks siis võib olla olekski koertel koguaeg üks pulmapidu ja titevarbad.

Meie alalise karja esiisast nimetame Nuustikuks. Pole rohkem vaja, kui talle korra peale vaadata ning on selge, et Nuustik, mis Nuustik. Aga minu loo kangelased on hoopis kaks kutsikat. Ei ole õrna aimu, kui vanad nad võiks olla, aga ilmselt alla aasta. Üks on valge teine punakas pruun. Nimetame neid Lemba ja Umba. Koerad on üldiselt siin pigem kõhnapoolsed, kindlasti mitte prisked või matsakad. Jäi vist täpsustamata, et koerad on valdavalt siin iseenda koerad, nad lihtsalt elavad siin kortermaja ees, aga pole kellegi omad.

Meie Lemba ja Umba vist aga juba usuvad, et on meie koerad. Alati, kui õue läheme, hakkavad nad rõõmust nii hoogsalt saba liputama, et resonantsist lipub kogu kere kaasa. Lemba on julgem ja hakkajam, Umba on pigem umbusklik ja tagasihoidlik. Kui õue lähen, kas linna minekuks või prügi välja viima, on Lemba esimesena kohal, et head ja paremat mult küsida. Umba tuleb viimases hädas, kui ikka tõesti paistab, et midagi antakse. Ükskord kutsusime kutsikad trepist üles, et all vana Nuustik neilt toitu ära ei sööks. Lemba kartis küll (tilga rida oli järgi), aga tuli. Umba tuli alles tükk aega hiljem, kui Lembal juba enamus kinni oli pistetud.

Kui linna lähme saadavad koerad meid oma „piirini“, Lemba jookseb meil järgi ja lakub jalgu või jookseb uhkelt kõrval ja näitab kui suur ja kuri kiskja ta, tehes peenikse kutsikahäälega „Urr“. Umba suust pole isegi „mjäu“ kuulnud.

Lemba on uljas ja hakkaja, Umba arg ja tagasihoidlik. Lugejaküsimus: kumb koer näeb priskem välja?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga